מר גרשון כהן, יוזם ומקים "נירם" , היום בן 81 בדיוק. לפני כ- 40 שנה, פרץ לביתו בסערה קרוב משפחה מפנמה ובידיו מספר קלפים. הוא התיישב בהתרגשות אל השולחן והזמין את גרשון, להתיישב עימו. " אם תייבא את הקלפים הללו לארץ, אתה וילדי ישראל, יכולים לזכות בהצלחה גדולה". גרשון, שבאותה עת היה פקיד ממשלתי בכיר ,עם קביעות הביט בו בתימהון : "אתה מצפה ממני, שאעזוב הכל, עבודה קבועה , 4 ילדים קנים שתלויים בי, ואשקיע את כל מה שיש לי בעבודה הזאת? " , שאל. "זה תלוי בך", ענה הקרוב. גרשון הביט בו,הביט שוב בקלפים, ניצוץ נדלק בעיניו, למחרת עזב את עבודתו, והשאר כבר אגדה.

גרשון, שהקים את חברת "נירם", מפיצת ויוזמת של כל אלבומי "העולם המופלא" היה איש חזון וחינוך אמיתי. המסחר והרצון לעצמאות אמנם בערו בעצמותיו, אולם הציונות וערכי החינוך שבו, הובילו אותו להרפתקאה הגדולה של חייו ששינתה עבורו ועבור דור שלם, את החיים- העולם המופלא.

מדהים לראות משפטים בכיתובים של האלבומים השונים שמעידים על האיש ועל דרכו:
באלבום
"עמים וארצות" , מסתיים הכיתוב במילים : "הננו מקווים שדפים אלה יעניקו לאספן רגעים רבים של הנאה ותרבות אמיתיים, ואם הצלחנו בכך הושגה מטרתנו ונגרם לנו סיפוק רב". בכל פתיחת אלבום מודגשת האפשרות שהחברה נותנת לכל ילד, להחליף באמצעותה את כל התמונות הכפולות שברשותו ואף לרכוש את התמונות החסרות לו, לאחר תום ההפצה. גרשון ונירם לא הותירו ילד מתוסכל בישראל, לאחר שלא הצליח למלא את כל האלבום.כל הקלפים הוחלפו על ידי אמיר כהן, בנו וכיום מנכ"ל נירם, דרך ארון הברזל הישן, עמוס במגרות הממוספרות על פי סדרות, שהיה בבית משפחת כהן בירושליים.

חמש עובדות מעניינות על "העולם המופלא"

נירם פיתחה שיטת חלקה שווה והוגנת בין הקלפים. את השיטה יישמו בפועל אסירם בטחוניים מכלא עזה (שהיתה אז בשליטה ישראלית), ועל מנת שראשם לא יעסוק כל היום במחשבות זדון, הועסקו , כריפוי בעיסוק, בהכנסת הקלפים אל תוך המעטפות. מעניין‭ ‬לספר‭ ‬שהגיעו‭ ‬מספר‭ ‬לקוחות‭ ‬לבית‭ ‬משפחת‭ ‬נירם‭ ‬עם‭ ‬קלפים‭ ‬שהיו‭ ‬עליהם‭ ‬מילים‭ ‬בערבית‭. ‬מתברר‭ ‬שחלק‭ ‬מהאסירים‭ ‬בחרו‭ ‬לספר‭ ‬את‭ ‬דעתם‭ ‬עלינו‭ ‬על‭ ‬ידי‭ ‬כיתוב‭ ‬בעט‭ ‬על‭ ‬הקלפים‭ ‬עצמם‭.‬

דרוזים‭ ‬שעבדו‭ ‬עם‭ ‬גרשון‭ ‬שימשו‭ ‬כמתורגמנים‭ ‬לקלפי‭ ‬העולם‭ ‬המופלא‭ ‬בערבית‭. ‬הרעיון‭ ‬היה‭ ‬לשווק‭ ‬זאת‭ ‬במדינות‭ ‬שכנות‭ ‬וירדן‭ ‬נבחרה‭ ‬כראשונה‭, ‬בשיתוף‭ ‬פעולה‭ ‬עם‭ ‬משפחה‭ ‬ערבית‭ ‬ובעלת‭ ‬קשרים‭, ‬מכובדת‭ ‬מחברון‭.‬

מה‭ ‬רבה‭ ‬היתה‭ ‬תדהמתם‭ ‬של‭ ‬גרשון‭ ‬ומשפחתו‭ ‬לשמוע‭ ‬דפיקות‭ ‬רמות‭ ‬בדלת‭ ‬בערבו‭ ‬של‭ ‬יום‭ ‬שגרתי‭ ‬ולגלות‭ ‬בדלת‭ ‬שני‭ ‬אנשי‭ ‬שב‭"‬כ שבאו‭ ‬לברר‭ ‬ולחקור‭ ‬האם‭ ‬משפחת‭ ‬כהן‭ ‬משתפת‭ ‬פעולה‭ ‬עם‭ ‬חורשי‭ ‬רעתנו‭. ‬ מתברר‭ ‬כי‭ ‬המשלוחים‭ ‬של‭ ‬חברת‭ ‬נירם‭ ‬לירדן‭ ‬נוצלו‭, ‬על‭ ‬מנת‭ ‬להחביא‭ ‬כלי‭ ‬נשק‭ ‬וחומרים‭ ‬אסורים‭ ‬בינות‭ ‬למשלוח‭, ‬במסווה‭ ‬של‭ ‬קלפים‭ ‬תמימים‭ ‬לאספנים‭ ‬והשב‭"‬כ‭ ‬עלה‭ ‬על‭ ‬זה‭.‬
באותו‭ ‬הרגע‭ ‬גוועה‭, ‬בעודה‭ ‬באיבה‭, ‬יוזמת‭ ‬ההתרחבות‭ ‬של‭ ‬נירם‭.

העבודה על כל אלבום ארכה כשנה ובמהלכה, ישב גרשון עם טובי אנשי המקצוע בכל תחום, זואולוגי, גאולוגי אנתרופוגי,רפואי וגאוגרפי, מהאוניברסיטה העברית על מנת להקנות אמינות ודיוק לכיתוב בכל קלף וקלף.

כל שנה, החל משנת 1971, יצא אלבום חדש של העולם המופלא. האלבום של דיסני היה הנמכר ביותר בסדרה ויצא במספר מהדורות,לאורך השנים.

עם‭ ‬ההצלחה‭ ‬מגיעים‭ ‬גם‭ ‬צרי‭ ‬העין‭. ‬התקנא‭ ‬בהצלחת‭ ‬העולם‭ ‬המופלא‭ ‬אחד‭ ‬האזרחים‭ ‬והחליט‭ ‬לנהל‭ ‬נגדם‭ ‬משפט‭ ‬על‭ ‬השחתת‭ ‬הנוער‭, ‬על‭ ‬היותה‭ ‬של‭ ‬נירם‭ ‬חברה‭ ‬שהופכת‭ ‬את‭ ‬הילדים‭ ‬למהמרים‭ ‬על‭ ‬שחיתות‭ ‬וחוסר‭ ‬הוגנות‭. ‬נתנהל‭ ‬משפט‭ ‬ארוך‭ ‬שבמהלכו‭ ‬ספגו‭ ‬גם‭ ‬ילדי‭ ‬המשפחה‭ ‬חיצים‭ ‬מהסביבה‭ ‬ומעמדם‭ ‬הציבורי‭ ‬במהלך‭ ‬המשפט‭ ‬היה‭ ‬די‭ ‬רעוע‭. ‬אפילו אפרים‭ ‬קישון‭ ‬כתב‭ ‬מאמר‭ ‬על‭ ‬העולם‭ ‬המופלא‭ ‬באותה‭ ‬תקופה‭. ‬בסופו‭ ‬של‭ ‬דבר‭, ‬ניצחו‭ ‬גרשון ונירם‭ ‬במשפט‭ ‬וכפי‭ ‬שהשופט‭ ‬אמר:
" ‬מעודי‭,‬לא‭ ‬ראיתי‭ ‬פרוייקט‭ ‬חינוכי‭ ‬כה‭ ‬מוצלח‭ ‬לילדי‭ ‬ישראל‭".‬‬

blocks_image

דף פתיחת האלבום

הנחיות לאספנים

blocks_image
blocks_image

דף מהאלבום

blocks_image

פרסים לאספנים

blocks_image

קטע מהעטיפה